INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Grabowski  

 
 
2. poł. XVIII w. - 2. poł. XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grabowski Ignacy (2. poł. XVIII w.), trynitarz, publicysta – przeciwnik reform. Szczegóły życia nie znane. Pierwsze swe pismo (Kazania na misji w kościele brzeskim litewskim) ogłosił w r. 1763. W l. 1790–3 występował jako prowincjał prowincji polsko-litewskiej zakonu trynitarzy. Ogłosił drukiem kilka pism religijnych, m. i. w r. 1789 wierszowany utwór pt. Odpowiedź bezimiennemu autorowi książeczki… Co jest papież…, wymierzony przeciw dziełku gorliwego józefinisty Józefa Eybla „Was ist der Pabst?”. Najgłośniejszym pismem G-ego było Dopytania się u przodków czułości ku poddanym autorowi Odpowiedzi czyli dodatku do księgi o poddanych polskich… odpowiadające [b. m.] (1790). W piśmie tym z pozycji wrogich reformom G. polemizował z wydaną w r. 1789 pracą ks. Dawida Pilchowskiego, pt. „Odpowiedź na pytanie, izali nieczułość w wyższych wiekach ku poddanym tak była opanowała serca Polaków, iż uczeni nią nawet zarażeni zostali, czyli dodatek do księgi O poddanych polskich”. G. odrzucał tezę Pilchowskiego, iż położenie chłopów polskich uległo pogorszeniu począwszy od XVI w., cytowane przez Pilchowskiego wypowiedzi dawnych pisarzy polskich o ucisku chłopów uważał za przesadne, występował przeciw reformie stosunków poddańczych, jako burzącej naturalny stan rzeczy sankcjonowany przez Boga i prawo, a nierealnej i szkodliwej z punktu widzenia gospodarczego. Jedynie niektóre, zdaniem jego, nadużycia w tych stosunkach należało usunąć, ale i to nie drogą ustawodawczą. Z G-m polemizował z kolei anonimowy autor pisma wydanego w r. 1790, pt. „Uwagi praktyczne o poddanych polskich względem ich wolności i niewoli”.

Ostatnim drukowanym dziełem G-ego był Zbiór praw papieskich o klauzurze zakonnej (1793). Estreicher (t. XXV dodatek) przypisuje G-emu, bez podania argumentów, autorstwo pisma z r. 1767 Prawa powszechne przeciw drukowanemu r. 1766 wykładowi praw dysydenckich…

 

Estreicher; W. Enc. Ilustr.; – Pilat R., O literaturze politycznej Sejmu Czteroletniego, Kr. 1872; Smoleński W., Przewrót umysłowy w Polsce w w. XVIII, Studia Historyczne (W.) 1949; –Materiały do dziejów Sejmu Czteroletniego, W. 1955 I.

Jerzy Michalski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.